Europos Komisijos Pirmininkės Ursulos von der Leyen pareiškimas po Europos Vadovų Tarybos susitikimo, skirto aptarti situaciją Baltarusijoje

 

Europos Komisijos Pirmininkės Ursulos von der Leyen pareiškimas bendroje spaudos konferencijoje su Europos Vadovų Tarybos Pirmininku Charles’u Micheliu, surengtoje po rugpjūčio 19 d. Europos Vadovų Tarybos narių vaizdo konferencijos, skirtos aptarti situaciją Baltarusijoje.

“Baltarusijos žmonės nori permainų. Dabar.

Mus žavi Baltarusijos žmonių drąsa. Jau dešimt dienų, nuo pat prezidento rinkimų, kaip neregėta gausybė Baltarusijos žmonių išėjo į gatves. Jie reikalauja paleisti visus neteisėtai sulaikytus žmones ir nubausti tuos, kurie atsakingi už policijos žiaurumus. Jie nori žodžio ir susirinkimų laisvės. Jie nori demokratijos ir naujų prezidento rinkimų, nes pastarieji rinkimai nebuvo nei sąžiningi, nei laisvi.

Šiandien jiems norime pasakyti tris dalykus. Pirma, palaikome Baltarusijos žmones, trokštančius pagrindinių laisvių ir demokratijos. Antra, imsimės sankcijų prieš visus tuos, kurie atsakingi už smurtą, represijas ir rinkimų rezultatų klastojimą. Negalima taikstytis su valdžios smurtu prieš taikius gatvės demonstrantus. Trečia, esame pasirengę padėti taikiam ir demokratiškam valdžios Baltarusijoje perdavimui.

Pirmiausia apie paramą. Per Rytų partnerystės programą jau teikiame Baltarusijai įvairiopą paramą. Tačiau šiuo metu kaip niekad svarbu paremti Baltarusijos žmones ir numatytus pinigus skirti ne valdžiai, o pilietinei visuomenei ir pažeidžiamoms grupėms. Europos Komisija skirs papildomus 53 mln. EUR paremti Baltarusijos žmonėms šiuo sunkiu laikotarpiu: 2 mln. EUR nukentėjusiems nuo represijų ir neleistino valdžios smurto, 1 mln. EUR civilinei visuomenei bei nepriklausomai žiniasklaidai ir 50 mln. EUR skubiai pagalbai sveikatos sektoriui dėl koronaviruso, pavyzdžiui, ligoninėms, medicinos priemonėms pirkti, taip pat MVĮ, pažeidžiamoms grupėms bei socialinėms paslaugoms.

Vis dėlto, didindami paramą Baltarusijos žmonėms, kartu turime griežtai vertinti tuos, kas klastojo rinkimų rezultatus ir smurtavo prieš demonstrantus. Taigi antra, ES šalys vieningai sutarė imtis sankcijų prieš tuos, kas atsakingas už tai, kas dabar vyksta. Taikyti tikslines sankcijas konkretiems asmenims, kad nenukentėtų Baltarusijos žmonės. Europos Komisija pasirengusi imtis veiksmų, sąrašas asmenų, kuriems būtų taikomos sankcijos, turėtų būti patvirtintas artimiausiu metu.

Trečia, esame pasirengę visokeriopai prisidėti prie taikaus ir demokratiško valdžios Baltarusijoje perdavimo. Pritariame tam, kad būtų pradėtas valdžios ir opozicijos dialogas, taip pat remiame ESBO įsitraukimą. ESBO galėtų palengvinti dialogą Baltarusijoje. Baltarusija – ESBO narė. Taigi kalbama ne tiek apie tarpininkavimą, o apie galimų komunikacijos kanalų Baltarusijoje atvėrimą.

Galiausiai, Baltarusijoje vykstančios demonstracijos nėra nukreiptos prieš jokią kaimyninę šalį ar subjektą. Jos vyksta už Baltarusijos žmonių teises. Taip Baltarusijos žmonės siekia įtvirtinti savo teisę lemti savo šalies ateitį. Europos Sąjunga remia Baltarusijos žmonių siekius. Smurtą privalu sustabdyti. Vienintelis sprendimo būdas – įtraukus dialogas. Baltarusijos likimą turi lemti patys Baltarusijos žmonės. Tai turi kilti iš vidaus.”