Europos visų totalitarinių ir autoritarinių režimų aukų atminimo diena minima nuo 2009 m.

1940_Teritoriniai_poky?iai.IH27

Europos Komisijos pirmininko pirmojo pavaduotojo Franso Timmermanso, EK narės Vĕros Jourovos ir EK nario Tiboro Navracsicsiaus pareiškimas Europos visų totalitarinių ir autoritarinių režimų aukų atminimo dienos proga

1939 m. rugpjūčio 23 d. nacistinė Vokietija ir Sovietų Sąjunga pasirašė Molotovo–Ribentropo paktą. Taip prasidėjo vienas tamsiausių mūsų žemyno šiuolaikinės istorijos periodų, kuriuo buvo ištremta, nukankinta ar nužudyta dešimtys tūkstančių žmonių – totalitarinių režimų aukų. Nors pasibaigus Antrajam pasauliniam karui nacistinis režimas žlugo, daug Vidurio ir Rytų Europos šalių gyventojų toliau kentėjo nuo totalitarinių režimų.

Šiandien, praėjus lygiai 77 m. nuo šio pakto pasirašymo dienos, prisiminsime visas totalitarinių ir autoritarinių režimų, bauginusių dalį Europos XX a., aukas. Europos totalitarinių ir autoritarinių režimų aukų atminimo diena skirta aukų atminimui išsaugoti ir joms pagerbti. Minėdami ją prisimename išmoktas šio niūraus Europos istorijos skyriaus pamokas.

Laimė, jaunajai europiečių kartai jau nebeteko patirti gyvenimo totalitarinio arba autoritarinio režimo laikais. Tačiau savo laisvių neturėtume laikyti savaime suprantamu dalyku. Todėl šiandien kaip niekad svarbu išsaugoti istorinę atmintį ir mūsų įsipareigojimą ginti demokratiją, pagrindines teises ir teisinės valstybės principus.

Europos istorija turėtų puoselėti mūsų pasiryžimą ginti bendrąsias vertybes ir principus. Daugiau informacijos: http://europa.eu/rapid/press-release_STATEMENT-16-2844_lt.htm